HAKKIMIZDA

Ticaretin kalbi olarak nitelenen İstanbul Tahtakale’de 1960’lı yıllarda ticarete başlayan Kemal ÇİFTCİOĞLU; yılların tecrübesini, iş fikri ile birleştirerek 1993 yılında FATİH KALEM SAN VE TİC. A.Ş’yi kurmuştur.

Fatih Kalem; kurulduğundan bugüne kadar, sektördeki varlığını; kalite ve kırtasiye sektöründe çözüm üreten işlevsel bir ağ olarak sürdürmüş, Türkiye’nin önde gelen kalem üreticisi ve kırtasiye ürünleri satış firması olmuştur.

Üretimde kalitenin gücüne inanan Fatih Kalem, kurşun kalemin ana hammaddesi olan Lata’yı ve güçlü mühendis kadrosu ile ihtiyaç duyduğu makinaları, kendi tesislerinde üreten, dünyanın sayılı kurşun kalem fabrikalarındandır. Türkiye’de ve dünyada başta ağaç cidarlı kurşun kalemler, boya kalemleri, kopya ve çizim kalemleri olmak üzere, yüzlerce çeşit kalemin üretimini ve satışını yapan Fatih Kalem, üretim gücünü 1.500.000 gross/yıl (216.000.000 adet) kalem seviyesine ulaştırmıştır. 

Fatih Kalem, 1993 yılında 4.000 m² üzerine kurulu 1.000 m² kapalı alan ve 40 personelle çıktığı yola, bugün 25.000 m² üzerinde 12.000 m² kapalı alan ve 270 personeli içinde barındıran tesisiyle  yoluna devam etmektedir.

Grup şirketlerinden Hedef Kırtasiye, 26 yıllık deneyimi ile sektöre hizmet vermektedir. Hedef Kırtasiye; boya grupları (suluboya, pastel boya, guaj boya, akrilik boya, parmak boyası vb.) oyun hamurları, çizim setleri ve okul ve büro gereçleri üretimi yapmaktadır.

Fatih Kalem bugün Türkiye kırtasiye sektöründe ilk FSC® belgesine sahip (FSC®-C104790) olan kuruluştur. Kaliteli sistematik üretim ve hizmet gerçekleştirmeyi kurum kültürü haline getiren Fatih Kalem A.Ş. 2003 yılından bu yana ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemleri sertifikasına sahiptir.

Fatih Kalem San. ve Tic. A.Ş.; ürün sağlığı ve güvenliğine önem verir. Gerek kendi  bünyesinde ürettiği ürünler, gerekse  kendi markası ile ithal ettiği ürünler; Uluslararası geçerliliği olan İNTERTEK, SGS veya BUREAU VERİTAS gibi Akredite laboratuarlarda  teste tabi tutulup, onay alındıktan sonra son kullanıcılarının hizmetine sunulur.

Ürünlerimiz analiz edilirken özellikle; Azo boyar, Allerjen&Kanserojen, Fitalat, Mekanik ve Fiziksel Özellikler (EN 71-1), Alevlenebilirlik (EN 71-2), Ağır Metal (EN 71-3) ,Pah, Nikel, Kadmiyum, Solvent gibi testlere tabi tutulurlar.

Ayrıca ürünlerimizde CE belgemiz mevcuttur.

CE "Conformité Européene" in kısaltılmışıdır.

CE işaretlenmiş ürün markette yasal olarak satılabilir.

CE işaretli ürünler 30 Avrupa ülkesinde yasal olarak serbest dolaşıma sahiptir.

Müşteri odaklı, kaliteli çözümler sunan ve kırtasiye sektöründe güvenilir marka imajıyla bilinen Fatih Kalem, hizmetin en iyisiyle sizleri buluşturmaya devam edecektir.


Kalite politikamız;


  • Kaliteyi tüm çalışanların ortak sorumluluğu haline getirmek,
  • Kalite yönetim sistemini ve ürün kalitesini sürekli iyileştirmek ve geliştirmek,
  • Maliyet azaltıcı faaliyetleri tüm çalışanların katkılarıyla yürütmek,
  • Çalışanlara sürekli eğitim vererek, yetkinliklerini ve verimliliklerini artırmak,
  • Müşteri taleplerini ürün kalitesinden ödün vermeden, en kısa zamanda ve en uygun fiyatlarla karşılamak,
  • Yalnız iç pazarlarda değil, dış pazarlarda da aranılır olmaktır.